SYSTEM SERTO

W obecnym, dynamicznie rozwijającym się świecie instalacji przemysłowych, w którym precyzja, niezawodność i bezpieczeństwo mają kluczowe znaczenie, wybór właściwych produktów nie jest łatwy. Mnogość dostępnych do wyboru opcji może powodować problem w doborze odpowiedniego rozwiązania. W celu ułatwienia tego zadania, w dzisiejszym artykule chcemy przybliżyć najważniejsze aspekty i zalety produktu SERTO – unikalnego systemu łączenia instalacji.

Złącze SERTO, dedykowane do aplikacji rurowych o rozmiarach do 35mm, charakteryzuje się unikatową konstrukcją opartą na uszczelnieniu doczołowym metal-metal, co umożliwia jego łatwy montaż i demontaż w sposób radialny (promieniowy). Rozwiązanie to zostało opracowane oraz opatentowane przez szwajcarską firmę SERTO w 1956 roku i od tego czasu cieszy się szerokim zastosowaniem w wielu różnych branżach. Dzięki unikalnemu systemowi montażu i demontażu złącza, proces ten staje się niezwykle prosty, szybki oraz bezpieczny.

System radialny SERTO

Głównym aspektem wyróżniającym system złączy SERTO na tle pozostałych systemów złącznych jest radialny montaż i demontaż, co znacząco redukuje trudności związane z instalacją i jej serwisowaniem. Jest to możliwe dzięki umiejscowieniu stożka w nakrętce złącza, podczas gdy inne systemy bazują na zasadzie stożka uszczelniającego znajdującego się korpusie złącza.

W celu przeprowadzenia demontażu, wystarczy poluzować nakrętki złączy. Korpus złącza lub zaworu można zdemontować bez konieczności odginania rurki lub rozkręcania innych miejsc instalacji. Dzięki temu system SERTO pozwala znacząco zaoszczędzić czas oraz koszty, gdyż nakrętki, korpusy oraz rury mogą być ponownie wykorzystane. Różnicę tą doskonale można zaobserwować na powyższej grafice, która przedstawia system SERTO (u góry), w połączeniu z systemem dwupierścieniowym (u dołu).

Budowa złączy SERTO

Konstrukcja złącza SERTO, składającego się z podstawowych elementów, takich jak korpus złącza, nakrętki i pierścienia zaciskowego, jest prosta, pewna i bezpieczna. Czynniki te wynikają bezpośrednio z płaskiego uszczelnienia metal-metal. W produktach SERTO nie wykorzystuje się żadnych uszczelniaczy elastomerowych, które mogłyby ulec degradacji lub stać się porowate. Dzięki temu złącza marki SERTO mogą być długotrwale wykorzystywane w ekstremalnych aplikacjach, takich jak:

– systemy, lub czujniki temperatur w silnikach, które muszą wykazywać odporność na wysokie temperatury, niejednokrotnie sięgające +950°C,

– kriogenika, technologia medyczna lub farmaceutyka, gdzie komponenty muszą być dostosowane do skrajnie niskich temperatur, sięgających nawet -196°C.

Tak szeroki zakres temperatur pracy czyni złącze SERTO idealnym rozwiązaniem niemal do każdej aplikacji mediów płynnych czy gazowych, których ciśnienie sięga maksymalnie do 250 bar.

Mniejsze gabaryty

Niezaprzeczalnym atutem złączy SERTO montowanych radialnie jest ich kompaktowy rozmiar w porównaniu do produktów konkurencji. To oznacza, że w tych samych ciasnych przestrzeniach można pomieścić więcej rur, bez konieczności zmiany ich rozmiarów, co przekłada się na oszczędność miejsca. Dzięki przeniesieniu zasady stożka z korpusu do nakrętki, wielkość klucza płaskiego może być zredukowana o jeden lub dwa rozmiary, w odniesieniu do identycznego typu złącza innych producentów.

Oprócz rozmiarów, waga również może mieć istotne znaczenie. Mniejsze złącza są lżejsze, co stanowi ważną zaletę w przypadku aplikacji, gdzie wymagane są przyspieszenia, jak na przykład w robotyce.

Wystarczy 1 3/4 obrotu

Mając na względach montaż złączy, SERTO stawia na pewność i bezpieczeństwo, ale również prostotę. Wyraża się ona w nieskomplikowanej, ilustrowanej instrukcji montażu, a także stałej ilości obrotów podczas montażu wstępnego i ponownego – bez względu na materiał i wielkość złącza. Co więcej, sam montaż nie wymaga specjalistycznego sprzętu, gdyż wystarczy tylko odpowiedniej wielkości klucz płaski. Po uprzednim, odpowiednim przygotowaniu rury i włożeniu do złącza (które już jest przygotowane do instalacji), wystarczy nakrętkę złącza dokręcić w palcach, a następnie wykonać 1 ¾ obrotu kluczem płaskim. Instalatorzy mogą pewnie ocenić, kiedy osiągnięto wymaganą liczbę obrotów bez konieczności liczenia, co zapewnia płynny proces. Wszystkie niezbędne instrukcje montażowe znajdują się w każdym opakowaniu, eliminując niepewność i usprawniając proces instalacji.

SERTO wychodzi także naprzeciw firmom, u których liczba montaży liczona jest w setkach, lub tysiącach, oferując dwa precyzyjne urządzenia do montażu wstępnego – SERTOtool dla rurek o średnicy do 10mm oraz SERTOspeed dla rurek o średnicy 10-35mm.

Modularność systemu SERTO

Optymalizacja efektywności przestrzennej w złączach SERTO nie jest wyrażona tylko i wyłącznie przez mniejsze gabaryty złączy, ale również dzięki zastosowaniu zasady modularności systemu SERTO. To wyjątkowe rozwiązanie pozwala w kilku prostych krokach zmienić standardowe złącze w unikalną kombinację odpowiadającą użytkownikowi końcowemu, przy jednoczesnym zachowaniu, lub nieznacznemu zwiększeniu rozmiarów zewnętrznych złącza. Chcąc wykorzystać tą zaletę w złączu trójnikowym na rurkę 10mm, dodając redukcyjny pierścień zaciskowy z jednej strony, z drugiej zaś złącze redukcyjne wraz z dodatkowym pierścieniem zaciskowym, w ekstremalnej sytuacji można osiągnąć złącze trójnikowe 10-8-4mm. Rozwiązanie to dostępne jest tylko w systemie SERTO. Co więcej, dzięki dodaniu także tulei usztywniających, można połączyć ze sobą różne materiały rurek i przewodów tworzywowych.

Najważniejsze jednak jest to, że zasada modularności oparta jest także na podstawowym uszczelnieniu doczołowym metal-metal. Korzystając zatem z różnych elementów i adaptorów, nadal można cieszyć się głównymi zaletami systemu SERTO. Elastyczność tego systemu przejawia się również w gamie adaptorów gwintowanych, które z powodzeniem, wspomniany wcześniej trójnik na rurkę 10 mm, można przerobić na trzy różne typy i rozmiary gwintów wewnętrznych czy zewnętrznych. Projektując i konstruując instalację na podstawie złączy w systemie SERTO, można mieć pewność, że zawsze znajdzie się odpowiednie i pożądane rozwiązanie.

Czystość… zgodne z normą ASTM

Jeżeli zaś to aplikacja, bądź medium są wyznacznikiem doboru odpowiedniego rozwiązania złącznego, SERTO również może przedstawić swoje atuty. W przemyśle półprzewodnikowym, w aplikacjach z czystym tlenem, farbami i lakierami, złącza rurowe muszą być pozbawione oleju i smaru. W takich sytuacjach firma SERTO oferuje pakiet usług, związanych z czyszczeniem, montowaniem i indywidualnym pakowaniem złączy w sterylnym pomieszczeniu klasy ISO 8. Aby osiągnąć niezbędny poziom czystości na powierzchniach, które mają kontakt z mediami, SERTO współpracuje z ekspertami w tej dziedzinie i opracowało dziewięcioetapowy proces czyszczenia. Jakość jest monitorowana zgodnie z normą ASTM, a każda oczyszczona partia jest szczegółowo dokumentowana. Finalnie SERTO może przygotować złącza w trzech opcjach: US (oczyszczone ultradźwiękami i bez smaru), OX (dla systemów tlenowych) oraz SI (bez silikonu, przygotowane do stosowania z farbami i lakierami). Produkt poddany powyższym procesom, jest szczegółowo znakowany na indywidualnym opakowaniu, eliminując możliwość pomyłki i przypadkowego zabrudzenia.

Dostępne z magazynu

Kwintesencją, zwieńczającą mnogość zalet i benefitów systemu SERTO, jest doskonała logistyka. Niemal wszystkie standardowe produkty są dostępne ze stanu magazynowego, jako pojedyncze elementy składowe, a to oznacza bardzo szybkie, konkurencyjne terminy dostaw. Rozwiązanie to ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – można mieć pewność, że zamówione złącza SERTO są odpowiednio przygotowane i montowane tuż przed wysyłką, z najwyższą dbałością o każdy detal.

Podsumowanie

Reasumując wszelkie powyższe aspekty, z powodzeniem można stwierdzić, że złącza zaciskowe szwajcarskiej marki SERTO znajdują zastosowanie w niemal każdej dziedzinie i branży instalacji przemysłowych. To rozwiązanie, które za najwyższy priorytet stawia, bezpieczeństwo, optymalizację oraz prostotę. Jako RECTUS Polska Sp. z o.o. jesteśmy dumni, że od przeszło 15 lat jesteśmy oficjalnym przedstawicielem produktów SERTO na rynku polskim i że możemy być częścią globalnej sieci, która działa precyzyjnie jak szwajcarski zegarek.

AUTOR:
Dominik Gągola – Menedżer produktu SERTO

Podobne artykuły

Nowy automatyczny magazyn FASTER’a

Firma Faster Srl, światowy lider w produkcji szybkozłączy hydraulicznych i nasz wieloletni partner uruchomił nowy, zautomatyzowany magazyn wyrobów gotowych. Wielkość i wydajność magazynu w liczbach: 2100 m2 6900 palet 190 palet/godzinę