Przygotowanie sprężonego powietrza

Przygotowanie sprężonego powietrza to niezwykle ważny etap budowy sprawnego, oszczędnego i bezpiecznego układu pneumatycznego. Począwszy od usunięcia zanieczyszczeń, poprzez regulację i stabilizację ciśnienia po naolejenie, realizujemy proces osiągnięcia parametrów znamionowych pracy urządzeń sterujących i wykonawczych. Oprócz podstawowych elementów jak FILTRY, REGULATORY i NAOLEJACZE dział zawiera również szereg elementów do modułowej budowy inteligentnych BLOKÓW zasilania (PNEUMAX Seria AIR+).

Więcej informacji poniżej kategorii produktowych

 

Przygotowanie sprężonego powietrza

 

Powietrze jest mieszaniną gazów oraz aerozoli. To najcenniejszy zasób dostępny na ziemi, kluczowy dla każdej formy życia. Jest cenny nie tylko dla ludzi, ale także gospodarki. Jest kluczowym medium w wielu gałęziach przemysłu. Zasila i napędza niezliczone ilości urządzeń oraz aplikacji.

Sprężone powietrze, które jest nośnikiem energii wykorzystywanym w aplikacjach przemysłowych, jest klasyfikowane ze względu na zawartość trzech podstawowych zanieczyszczeń: cząstek stałych, oleju oraz wody. Wszystkie one dostają się do instalacji w procesie sprężania powietrza pobieranego przez kompresor z otoczenia. Aby uzyskać oczekiwaną klasę jakości powietrza, właściwą dla danego procesu przemysłowego, niezbędne jest zastosowanie szeregu dedykowanych elementów wykonawczych, które poprzez wychwyt danego zanieczyszczenia lub wprowadzenie zmian, modyfikują jego parametry. Te elementy bądź zespoły nazywamy potocznie „Zestawami przygotowania powietrza”.

 

Zestawy przygotowania powietrza

Zestawy przygotowania powietrza w ofercie Rectus Polska dostępne są pod dwoma markami. Pierwszą z nich jest oczywiście Pneumax, który jest niewątpliwie jednym z liderów rynku komponentów pneumatycznych, a drugą jest nasza własna marka RQS.

 

Przygotowanie powietrza – Seria AIRPLUS

Pneumatyka Pneumax to nie tylko elementy wykonawcze czy sterowanie. To również komponenty służące do odpowiedniego przygotowania powietrza.

Zespół przygotowania powietrza to pierwszy etap układu pneumatycznego maszyny który spełnia szereg niezbędnych funkcji. Żadna aplikacja nie może poprawnie pracować bez zastosowania chociażby podstawowych elementów przygotowania powietrza tj.: reduktor ciśnienia, filtr, naolejacz.

Pneumax jako lider rozwiązań z dziedziny pneumatyki stale rozwija i udoskonala swoją ofertę przez co wyznacza nowe trendy i standardy. Oferta z zakresu zespołów przygotowania powietrza pozwala na budowę aplikacji pneumatycznych zgodnych z normami i przepisami, a ponadto odpowiada na specyficzne dla różnych branż wymogi i oczekiwania.

 

logo PZH Elementy wykonane z technopolimeru które posiadają certyfikat PZH to nie jedyna możliwość. Występuje wykonanie z aluminium oraz stali nierdzewnej AISI316. Dzięki temu blok przygotowania powietrza zbudowany na komponentach Pneumax może być zastosowany do wyższych ciśnień wejściowych (aż do 20bar) czy też w szerokim zakresie temperatur (od -60°C do +150°C).

 

Zespoły przygotowania powietrza Pneumax idealnie nadają się do szerokiego wachlarza branż: przemysł drzewny, pakowanie, przemysł spożywczy, montaż i robotyzacja produkcji i wiele innych.

 

Zawór odcinający – Seria AIRPLUS
Zawór odcinający - Seria AIRPLUS

Bardzo ważnym elementem, które powinien mieć układ przygotowania powietrza to zawór odcinający. Może być sterowany ręcznie, elektrycznie oraz za pomocą sygnału pneumatycznego. Dzięki temu użytkownik bezpiecznie może wyłączyć maszynę na czas przestoju, przezbrojenia bądź awarii.

 

Elektrozawór bezpieczeństwa – Seria AIRPLUS

Ze względów bezpieczeństwa warto skorzystać z zaworów odcinających z potwierdzeniem fizycznego przesterowania tłoka w zaworze (elektrozawór bezpieczeństwa). Takie zawory posiadają certyfikat bezpieczeństwa kategorii 1 bądź 4 (w zależności od wersji) wg normy EN ISO 13849.

 

Regulator ciśnienia – seria AIRPLUS

Konieczne jest by ciśnienie powietrza w aplikacji było wyregulowane do wartości jaką zakładał konstruktor. W tym celu można wykorzystać regulatory ciśnienia z manometrem bądź zabudowanym manometrem cyfrowym i presostatem.

 

Elektroniczny regulator proporcjonalny – Seria WRP

W przypadku kiedy wymagana jest wysoka dokładność, powtarzalność oraz możliwość dynamicznej zmiany ciśnienia niezbędny okaże się elektroniczny regulator proporcjonalny, który możemy sterować prądowo, napięciowo oraz za pomocą modułu komunikacji szeregowej.

 

Filtr sprężonego powietrza – Seria AIRPLUS

Równie istotne jest by powietrze uzyskało określoną klasę czystości. W zależności od wymogów aplikacji możemy zastosować szereg filtrów powietrza od najprostszych w wkładkami o gradacji 5um, 20um oraz 50um, poprzez filtry koalescencyjny, filtr w wkładem w węgla aktywnego, aż po filtr dokładny cząstek olejowych.

 

Dozownik oleju – Seria AIRPLUS

Część maszyn pracuje bez dodatkowego smarowania mgłą olejową. Jednak w przypadku aplikacji gdzie jest to konieczne bądź narzędzi pneumatycznych wskazane jest użycie naolejacza, który uzupełni odfiltrowane powietrze odpowiednią ilością mgły olejowej. Dzięki temu mamy gwarancję długiego i niezawodnego użytkowania aplikacji. Pneumax jako jeden z nielicznych oferuje naolejacz z czujnikiem poziomu oleju dzięki czemu operator nie musi pamiętać o jego sprawdzaniu.

 

Poza wymienionymi wcześniej elementami zespołów przygotowania powietrza Pneumax w swojej ofercie proponuje szereg innych rozwiązań:

moduły rozdzielające – pozwalające na podłączenie zewnętrznych czujników ciśnienia, budowy stref ciśnień bądź suchego powietrza. Występuje również wersja z manometrem bądź presostatem.

zawór łągodnego startu (Soft-Start) – pozwalający na napełnienie układu po włączeniu zaworu odcinającego w sposób kontrolowany. Dzięki temu można uniknąć niechcianych awarii bądź kolizji siłowników;

presostat – z nastawą od 2 do 10 bar pozwalający na uzyskanie sygnału zwrotnego o stanie ciśnienia w instalacji. Jest to konieczny element, kiedy maszyna ma wymagania minimalne co do ciśnienia pracy.

 

Przygotowanie powietrza – seria RQS

Ofertę zestawów przygotowania powietrza RQS stanowi 5 podstawowych produktów: Regulator ciśnienia OR – mający za zadanie ustawić odpowiednie ciśnienie w instalacji, Filtr powietrza OF – służący do filtracji powietrza, Filtroregulator OFR – jest on połączeniem dwóch powyższych filtruje oraz reguluje ciśnienie, Naolejacz OL – jego rolą w aplikacji jest nasycenie powietrza odpowiednią ilością mgły olejowej, ostatnim komponentem jest kompletny zestaw przygotowania powietrza OU – łączy on cechy wszystkich powyższych – filtruje, reguluje oraz naoleja sprężone powietrze.

Zestawy przygotowania powietrza RQS wykonane są z bardzo solidnych i trwałych materiałów (korpus z odlewu cynkowego, pojemniki filtra i dozownika oleju z poliwęglanu w aluminiowej osłonie).

 

Powrót na górę