Szybkozłącza i multizłącza

Grupa zawiera produkty typu: szybkozłącza i multizłącza do transportu mediów płynnych i gazowych, które znajdują zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu. Szeroki zakres wykonań materiałowych, wykonań zaworów oraz różnorodność rozwiązań umożliwia dobór właściwego rozwiązania do danej aplikacji. Najbardziej popularnymi są szybkozłącza do układów sprężonego powietrza, szybkozłącza do układów chłodzenia, termoregulacji oraz hydrauliki wysokociśnieniowej. Coraz większą popularność w ostatnim czasie odnoszą multizłącza, za pomocą których jednym ruchem łączymy od 2 do 24 kanałów. Zastosowanie multizłączy wyklucza możliwość błędnego podłączenia oraz znacząco skraca czas podłączenia.

Więcej informacji poniżej kategorii produktowych

 

Szybkozłącza i multizłącza

 

Rectus Polska jest specjalistą i jednym z liderów rynku w zakresie oferty szybkozłączy do transportu mediów gazowych i płynnych. Ponad 25-letnie doświadczenie bierze swój początek i czerpie z tradycji inżynierskich Firmy RECTUS Apparatebau Walter Klein GmbH, twórcy szybkozłącza pneumatycznego typ 26, najbardziej znanego i rozpowszechnionego systemu szybkozłączy o profilu EURO DN 7,2 i odmiany stalowej, oznaczanej jako EURO DN 7,8.

Gama szybkozłączy oferowanych przez RECTUS Polska, jest bardzo szeroka i może być dzielona ze względu na różne systemy zaworów odcinających, materiały użyte do budowy, obszary aplikacyjne czy różne systemy bezpieczeństwa.

 

TYPY SZYBKOZŁĄCZY

Ze względu na system zaworowy szybkozłącza dzielimy na:

szybkozłącza bezzaworowe, określane również jako swobodny przelot ( wersja KF/SF )

szybkozłącza jednostronnie odcinające, gdy zawór znajduje się tylko w gnieździe ( wersja KA/SF )

szybkozłącza dwustronnie odcinające, gdy zarówno gniazdo szybkozłącza jak i wtyczka posiadają zawór ( wersja KB/SB )

sucho-odcinające, czyli bez wycieku szczątkowego w trakcie łączenia i rozłączania ( wersja KL/SL )

 

Powyższe szybkozłącza, posiadające różne systemy zaworowe, mogą być wyposażone w dodatkowe cechy czy funkcje:

 

Szybkozłącza do układów oddechowych

zabezpieczenie przed przypadkowym rozpięciem

  • wersja KS/SS – dla szybkozłączy jednostronnie odcinających,
  • wersja KD/SD – dla szybkozłączy dwustronnie odcinających.

 

Szybkozłącza kodyfikowane – seria 21KA RectuKey

kodyfikacja kształtem i kolorem, tzw. wersje RECTUKEY, uniemożliwiające błędne połączenie linii o różnych mediach, bądź linii zasilającej i odprowadzającej.

 

Szybkozłącza samo-rozprężające (bezpieczne)

samo-rozprężające, realizujące założenia normy ISO 4414 w zakresie bezpiecznego, bezciśnieniowego rozłączania
( wersja KE/ SF – dla szybkozłączy jednostronnie odcinających )

 

Budowa szybkozłączy

Różnorodność zastosowań i ogromne spektrum transportowanych mediów wymusza stosowanie odpowiednich materiałów do budowy szybkozłączy. Większość szybkozłączy pneumatycznych oraz szybkozłączy do transportu wody jest wykonywana z mosiądzu MS58, a elastomerem uszczelniającym jest NBR lub EPDM. W przypadku środowiska silnie korozyjnego lub mediów korozyjnych standardowymi materiałami są stale nierdzewne AISI 303/304 lub AISI 316. W tych przypadkach uszczelnienia wykonywane są z gum fluorowych FKM (VITON*) lub specjalistycznych uszczelnień FFKM (KALREZ*).

*VITON oraz KALREZ są chronionymi prawnie znakami handlowymi firmy DuPont

 

Szybkozłącza, pod względem wytrzymałości ciśnieniowej dzielą się na szybkozłącza niskich ciśnień ( 0 – 50 bar ), stosowane głównie do pneumatyki oraz układów chłodzenia wodą, szybkozłącza średnich ciśnień ( 50 – 150 bar ) oraz szybkozłącza wysokich ciśnień ( >150 bar ).

 

Szybkozłącza hydrauliczne

Te ostatnie stosowane są powszechnie w układach hydrauliki przemysłowej i dlatego potocznie nazywane są szybkozłączami hydraulicznymi, chociaż przy zastosowaniu odpowiednich materiałów mogą być z powodzeniem stosowane w układach sprężonych gazów technicznych czy układach wodnych UHP ( Ultra High Pressure ), w których ciśnienia osiągają 6000 bar.

 

Szybkozłącza hydrauliczne Faster

RECTUS Polska w zakresie szybkozłączy hydraulicznych oferuje dwa światowej klasy produkty. Pochodzące ze Skandynawii szybkozłącza marki TEMA, która w roku 2002 została przejęta przez RECTUS Group oraz produkty absolutnego lidera rynku i twórcy najbardziej innowacyjnych rozwiązań, włoskiej firmy FASTER S.p.A. Wśród nich jest szereg szybkozłączy z eliminatorem ciśnienia, który rozwiązuje problem połączenia w przypadku pojawienia się ciśnień statycznych. Innym innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie w serii FSH zamka sektorowego w miejsce tradycyjnych kulek ryglujących. Dzięki niemu, szybkozłącze hydrauliczne typu PUSH-PULL, zyskuje odporność na wibracje dostępna tylko dla złączy skręcanych.

 

Multizłącza hydrauliczne – seria MultiFaster

Więcej na temat rozwiązań szybkozłączy do wysokich ciśnień, jak również informacje o grupie multizłącza znajdziecie Państwo w dziale Szybkozłącza hydrauliczne.

 

Powrót na górę